Když řidičák nestačí: jaké nevšední dopravní značky mohou v cizině našince překvapit?

Cestování patří mezi nejoblíbenější letní kratochvíle, přičemž často padne volba na zahraničí. Při plánování dovolené je potřeba zajistit nejen ubytování nebo zakoupit dálniční známku pro danou zemi, ale hlavně důkladně nastudovat dopravní předpisy. Bez patřičné znalosti regulí hrozí vysoké pokuty, přičemž našince mohou překvapit rychlostní omezení i nevšední dopravní značky. Ve městech může jít o mýto nebo omezení vjezdu pro znečišťující vozidla a s tím spojená potřeba zakoupení ekologické známky. Na jaké další zvláštnosti může český řidič v cizině narazit?

Pozor na parkování

Kde nezastavovat nebo neparkovat? Typicky panují různá omezení ve městech. V Německu platí z ekologických důvodů omezené vjezdy do Mnichova, Berlína, Hannoveru, Lipska, Frankfurtu a mnoha dalších center. Vozidla musí pro vjezd do nízkoemisní zóny splňovat určitá pravidla a mít platnou ekologickou známku. Problematické bývá v mnoha zemích též parkování, někde je potřeba, jako například v bulharské Varně zadat SPZ vozu pomocí SMS, jinde je zase možné parkovat jen při zajištění ubytování v dané lokalitě a prokázání rezidenční kartou za předním sklem.

Tady nezastavujte!

Ekologická známka není jediným důvodem, proč do některých oblastí nevjíždět. V severní Itálii se mohou řidiči setkat se značkami odkazujícími na přítomnost prostitutek. Toto dopravní značení je velmi výmluvné, je na něm znázorněná dáma s kabelkou, kterou doplňuje text „Attentione Prostitute“. Důvodem, proč se objevila tato značka na severoitalských cestách, je vyšší množství prostitutek i transsexuálních prostitutů. To v Rumunsku nebojují starostové měst proti prostituci, ale zase proti opilcům. Dopravní značka proto odkazuje na možnost opilých lidí na krajnicích silnic.


Zvířata všech druhů

Ve středoevropském regionu jsou řidiči zvyklí na hojně rozšířenou divokou zvěř, zejména divočáky, srnky a daňky. Namísto běžícího jelena může být i v Česku vyobrazený jiný druh volně žijícího živočicha. V zahraničí se mohou cestovatelé setkat s dopravním značením upozorňujícím na různé druhy dobytka, krokodýlů, želv, hadů či ptáků, jako jsou orli. V Austrálii mohou u našince vzbudit údiv rovněž značky s vombaty, pštrosy nebo klokany, v Severní a Jižní Americe zase s medvědy nebo s lamami a na Novém Zélandu dokonce s tučňáky.  

Publikováno: 27. 07. 2023

Kategorie: Cestovatelské tipy

Autor: Barbora Malíková