Půjčení si auta na dovolenou

Letíte na služební cestu, nebo dovolenou a chtěli byste si prohlédnout i okolí? Bydlíte v části, kde nejede hromadná doprava? Máte s sebou hodně zavazadel? Ať je důvod k pronájmu auta jakýkoliv, v tomto článku bychom vám chtěli dát pár rad, jak při pronájmu auta trošku ušetřit a zejména, na co si dát pozor. I když to zní možná jako klišé, při půjčce auta je důležité zejména vše dobře naplánovat a objednat půjčení auta v dostatečném předstihu. 1. Udělejte si průzkum na internetu Nenechte takovou věc náhodě a nespoléhejte se, že na letišti si nějaké auto seženete. Je množství stránek, které porovnávají několik auto-půjčovny současně a tak vám ušetří množství času. Můžete si ověřit dostupnost modelů, zjistit orientačně ceny jednotlivých půjčoven zejména jejich podmínky. 2. Kdy auto opravdu potřebujete Nenechte takovou věc náhodě a nespoléhejte se, že na letišti si nějaké auto seženete. Je množství stránek, které srovnávej Několik auto-půjčovny Současně a tak vám ušetřit mnoho času. Můžete si ověřit dostupnost modelů, Zjistit orientační ceny jednotlivých půjčoven. Zejména jejich podmínky. 3. Kdy si auto vyzvednout/vrátit Samozřejmě, nejpohodlnější je vyzvednout si auto přímo na letišti při příletu a vrátit ho těsně před odletem. Avšak právě letištní pobočky mají obvykle nejvyšší ceny, a tak je dobré zvážit i centrum města, či jinou lokalitu. Pokud nechcete platit extra poplatky, nejlepší je auto vrátit na stejné místo, odkud jste si ho půjčili. 4. Jaké auto si vybrat Luxusní kabriolet, zda SUV jistě potěší při rozloučení se svobodou nebo svatební cestě, pokud však nechcete za půjčení auta zaplatit více než za letenku, je dobré dívat ECONOMY třídu, menší auta (Fiat Punto, Ford Ka, Renault Clio, Toyota Yaris ..) . Pokud jedete více (3-4 osoby), stále můžete auto dostat za přijatelné ceny. Platí to zejména při tzv. COMPACT / INTERMEDIATE autech (Seat Leon, Ford Focus, VW Golf), které již mají i trošku větší kufr. Auta této nižší třídy se vám někdy vyplatí více, než ježdění autobusy, taxíky, či vlaky. Velikost auta si pořádně promyslete i podle účelu vaší cesty. Pokud jste doma zvyklí jezdit na jisté velikosti, nemusí vám vyhovovat i v zahraničí. Například na úzkých italských cestičkách. Například, pokud se chystáte prohlédnout si Monako, s velkým autem byste se v úzkých uličkách dost natrápili, dokonce by si to mohla odnést karoserie. Jinak by ale zejména během dovolené mělo auto splňovat vaše požadavky na komfort. Při výběru aut je dobré podívat počet dveří, míst k sezení, a když cestujete do horkého podnebí, určitě i výbavu (klimatizaci). Pokud neumíte odolat a celou cestu v letadle přemýšlíte, jaké by bylo půjčit si novou Audinu, nezoufejte, půjčovny často snaží \"ukecat\" zákazníka na některé auto vyšší třídy za zvýhodněných podmínek. 5. Pozor na skryté poplatky Před rezervováním auta si dobře přečtěte podmínky dané půjčovny, abyste si nevybrali auto za 20 € / den a nakonec neplatili dvojnásobek.
  • POJIŠTĚNÍ - jedním z nejčastějších příplatků je pojištění. Při přebírání vozu vám často řeknou, že standardně je auto pojištěno, ale jen proti havárii a krádeži. Např. defekt nebo rozbití čelního skla v pojistce není. Ideální je prohlédnout si, zda vám pojistnou událost nekryje vaše kreditní karta.
  • EXTRA ŘIDIČ - nezapomeňte, že půjčovna auto pronajímá standardně jednomu řidiči a na toho jsou pak psané doklady a pojištění. Pokud plánujete řídit více, často se připlácí i 5-10 € / den na šoféra.
  • VĚKOVÉ LIMIT - většina půjčoven bere za standard věkový limit od 25 do 70 let. Pro řidiče od 21 do 24 let mohou být příplatky až ve výši 15-20 € / den
  • DOPLŇKOVÁ VÝBAVA - ať už jde o střešní nosič na lyže, GPS navigaci (ideálně vzít vlastní nebo telefon se Sygic), autosedačku nebo bluetooth handsfree sadu, počítejte s příplatkem několik eur denně
  • ČAS VRÁCENÍ - autopůjčovny mívají předem stanovené pokuty za pozdní, ale i privčasné vrácení vozidla. Snažte se dodržet předem dohodnutý termín co nejpřesněji. Dejte si pozor i na otevírací hodiny půjčoven, někdy je příplatek i za vypůjčení / vrácení auta mimo otevírací hodiny.
  • BENZÍN / TANKOVÁNÍ - auto-půjčovny v době preferují předání auta s plnou nádrží, kterou zákazník zaplatí při převzetí vozidla. Připravte si tedy minimálně 100 € více, než jste původně plánovali. U půjček na delší období to není až tak hrozné, ale nezapomeňte sledovat dojezd, pokud auto vrátíte s polovinou nádrže, peníze za benzín vám samozřejmě nevrátí.
  • UNLIMITED Mileage - dnes je to už většinou standard, ale pro jistotu si zkontrolujte, zda si auto pronajímáte na neomezený počet ujetých km.
ZÁVADY / POŠKOZENÍ - pozorně si prohlédněte auto, které si berete z půjčovny a pozorně si všimněte, na kterých místech je poškrábané, případně promáčknuté. Pokud na něm jsou nějaké vady, pro klidný spánek si udělejte fotky auta před tím, než ho začnete používat, abyste v případě potřeby věděli dokázat, že auto bylo poškozeno již při převzetí. 6. Zkontrolujte si doklady a prostudujte si podmínky autopůjčovny Před cestou si zkontrolujte nejen doklady, ale i číslo na asistenční služby a případné zmocnění, zvláště pokud jde o země mimo Evropskou unii. Některé leasingové společnosti vydávají zmocnění firmám, které pronajímají auta na operativní leasing. V některých zemích však policie neuznává klasické zplnomocnění a vyžadují speciální psané na jméno řidiče. Vždy si důkladně prostudujte podmínky při půjčování auta z autopůjčovny. V podmínkách najdete výpis všeho za co svým podpisem zodpovídáte. Nastudujte si pravidla pro používání, poplatky a platby. To je velmi důležité zejména v případě poruchy, nebo nebodaj nehody. Nebojte se ptát a nechat si vše vysvětlit. Hned na začátku si zjistěte případné časové, kilometrové, geografické či jiná omezení.