Šnorchlování nebo potápění?

Obsah článku:
  1. šnorchlování
  2. potápění
Rádi sledujete dokumentární seriály o podmořském životě? Chtěli byste vidět korálové útesy, barevné rybičky, mořských koníků nebo hvězdice? Nejvyšší čas koupit si potápěčské brýle, šnorchl, případně potápěčskou výstroj a vyrazit k moři. Pokud jste to ještě nezkoušeli, nemusíte se bát, šnorchlování je poměrně jednoduché. Možná na první pohled mnoho lidí neumí rozlišit potápění a šnorchlování, vysvětlíme si tedy základní rozdíly.

šnorchlování

dýchání: při šnorchlování se většinou pohybujeme na hladině moře, pod vodu se můžeme ponořit jen na jeden nádech, čili většinou maximálně několik desítek sekund, trénovaní plavci vydrží pod vodou i více než minutu. výbava: potápěčské brýle a šnorchl (dýchací trubice ve tvaru písmene L / J), ploutve pro rychlejší pohyb, ale nejsou povinnou výbavou. tréning: na šnorchlování je třeba vědět plavat a zvládnout základní techniku vyprázdnění vody ze šnorchlu (silné vyfukování nad hladinou nebo zaklonění hlavy). rizika: největším rizikem při šnorchlování je spálení zad, protože čas při obdivování podmořského světa utíká velmi rychle. Pozor je třeba dát i na zranění způsobené lodí, vodním lyžařům, skútrem atd, protože při šnorchlování jsme velmi špatně viditelní.

potápění

dýchání: při potápění plaveme pod hladinou s dýchacím přístrojem. Možnost dýchat vzduch z kyslíkové bomby umožňuje dlouhé a hlouběji ponory pod vodu bez nutnosti zadržet dech. výbava: kyslíková bomba, potápěčský oblek / neopren, brýle, ploutve. tréning: potápěč musí absolvovat trénink jak používat dýchací přístroje, jaké jsou bezpečnostní zásady a jak řešit problematické situace. Obvykle se zkoušky dokládají certifikátem. rizika: poruchy dýchacího přístroje, důsledky dýchání dekompresovaného vzduchu. Při potápění do větších hloubek, vraků lodí a v lokalitách s výskytem nebezpečných ryb samozřejmě nejlépe v doprovodu profesionálů. Mezi nejoblíbenější a nejkrásnější destinace na šnorchlování patří: Ostrovy Bimini, Bahamy - šnorchlování v této karibské oblasti zpestřuje obrovská potopené lodi saponátu, delfíni a množství korálových rybiček. Korálový útes na ostrově Culebra, Puerto Rico - na plážích Flamenco Beach nebo Carlos Rosario Beach snadno potkáte sépie, želvy a množství druhů ryb. Rurutu, Francouzská polynésie - od srpna do října je možné v této oblasti jihozápadně od Tahiti vidět jednoho z největších tvorů naší planety. Zážitkem je nejen dopad těchto obrů na hladinu (jejich váha se odhaduje na 30 tun), ale i jejich pískání a cvakotanie pod vodou.

Publikováno: 04. 01. 2017

Kategorie: Cestovatelské tipy

Autor: Stephano Novotný

Tagy: potápění | šnorchlování