Kam letos v létě? Vydejte se na vodu!

Letní dovolenou lze trávit různými způsoby – někteří vyrážejí do zahraničí, jiní do hor nebo k vodě v tuzemsku. Pro ty, kteří mají rádi trochu adrenalinu, je na výběr celá řada aktivit a atrakcí, jež jsou k dispozici právě v letních měsících. Jednou z takových aktivit je i sjíždění divočejších řek, které lze kombinovat s poznáváním přírodních či kulturních památek a díky kterému si užijete dobrodružství. Proč se tedy vydat na vodu?

Vyjeďte si v létě na vodu

Trávení času u vody je běžná letní aktivita, při které se mnoho lidí věnuje různým sportům. Jízda na raftu nebo v kánoi je určitým způsobem vzrušující, a ne nadarmo jsou vodácké aktivity považovány za velmi příjemné a oddechové, jelikož vás nutí soustředit se na konkrétní cíl, a přitom poznávat okolní krajinu či se socializovat. Vodácká komunita je v tuzemsku poměrně široká a sjíždění řek má v našich končinách dlouhou a pečlivě budovanou tradici. Je to zábava pro jednotlivce, skupiny i celou rodinu, je však nutné se vždy orientovat na takový výlet, na který stačí vaše síly. V našem regionu je hned několik sjízdných řek.

Co je při sjíždění řeky důležité?

Rozhodnete-li se v sezóně na vodácký výlet a nemáte s danou aktivitou zkušenosti, měli byste vše pečlivě promyslet, a to včetně způsobu, jakým budete po cestě přespávat nebo se stravovat. Vzhledem k oblíbenosti tohoto sportu je podél sjízdných řek obvykle velmi dobrá vybavenost s četnými kempy. Tam můžete nejen přespat, ale také se občerstvit či doplnit zásoby na další cestu. V kempech také můžete poznat nové lidi a trochu se seznámit s vodáckou komunitou.

Kam na vodu s rodinou?

Pokud je pro vás přijatelnější český region a nemáte příliš zkušeností, či se chystáte na vodu s rodinou, která zahrnuje i vyložené začátečníky či menší děti, bude pro vás optimální mírná voda v některých úsecích Vltavy či Lužnice. Zejména vodácké trasy na Lužnici jsou vhodné pro začátečníky. Kromě vlastního rozvržení trasy sjezdu včetně zastávek a míst pro přespání je potřeba se na vodu odpovídajícím způsobem vybavit. Nedisponujete-li odpovídajícím vybavením, poskytne vám potřebné služby půjčovna lodí Lužnice, případně půjčovna lodí Vltava, kde vám také rádi poradí, na co byste neměli zapomenout a čemu se na dané řece rozhodně vyhnout.

Publikováno: 02. 03. 2022

Kategorie: Cestovatelské tipy

Autor: Barbora Malíková