Aby vám koronavirus nezhatil dovolenou
Obsah článku:
Jste odhodlaní nenechat si zkazit zaslouženou letní dovolenou? Nezapomeňte, že štěstí přeje připraveným, a kromě standardních rizik spojených s vycestováním, které kryje základní cestovní pojistka, myslete speciálně i na covidové pojištění. Chrání vás v případě, kdy vám nákaza koronavirem překazí vaše plány. V jakých případech můžete bez sankce odstoupit od smlouvy a jak postupovat, když se dovolené nemůžete účastnit?
Zrušení zájezdu
Zrušit zájezd neboli odstoupit od uzavřené cestovní smlouvy může před zahájením zájezdu pořadatel i zákazník. Pořadatelé mohou od smlouvy odstoupit v případě, že zákazník nesplnil nějakou svou povinnost nebo že se zájezd ruší. Zákazník může odstoupit vždy, v některých případech však musí počítat se storno poplatky. Většina smluv o zájezdech obsahuje informaci o výši storno poplatků, které musí zákazník zaplatit v případě, že od smlouvy odstoupí. Podle občanského zákoníku musí být výše poplatků přiměřená a také odůvodněná na žádost zákazníka. Výše storno poplatků bývá odstupňována na základě toho, v jakém časovém předstihu se rozhodnete od smlouvy odstoupit.
Storno poplatky cestovní kanceláři platit nemusíte v případě nevyhnutelných a mimořádných okolností v dané destinaci. Za takovéto situace máte právo požadovat vrácení veškerých uhrazených plateb. Mimořádná situace se však musí vztahovat přímo na oblast, do které se chytáte. Důkazem mimořádné situace mohou být informace poskytované ministerstvem zahraničí, které vydává doporučení a upozornění pro cestovatele. Kvůli mimořádným a nevyhnutelným okolnostem v místě zájezdu může zájezd zrušit i pořadatel.
Pojištění storna zájezdu
„I za současných pandemických podmínek je rozhodně na místě mít sjednané storno zájezdu, které se vám bude hodit i v případě, že situace v dané destinaci nebude natolik závažná. Nebo budou zkrátka existovat jiné důvody, proč nemůžete odcestovat. Před tím, než si pojištění storna zájezdu zařídíte, seznamte se s tím, jaké situace pojištění pokrývá. Obvykle se jedná o nemoc, storno zájezdu je však možné připojistit i z jiného než zdravotního důvodu. Myslete na to, že ve výlukách připojištění storno poplatků často bývá právě preventivní karanténa nebo uzavření hranic zemí,“ radí Aleš Rothbarth, pojišťovací specialista z online srovnávacího portálu Klik.cz, kde se dá jednoduší na pár kliknutí pořídit cestovní pojištění hned v několika variantách.
Nedošlo k mimořádným a nevyhnutelným okolnostem nebo nemáte sjednané pojištění storna zájezdu? „Další možností, jak se vyhnout stornopoplatkům, je nahrazení účastníka zájezdu jinou osobou. Podle zákona je možnost zvolit náhradníka základním právem spotřebitele, zákon pouze stanovuje, do kdy jste povinni změnu cestovní kanceláři oznámit. V tomto případě po vás může cestovní kancelář požadovat náklady spojené se změnou účastníka, většinou se však pohybují v řádech stovek korun,“ doplňuje Rothbarth z Klik.cz.
Publikováno: 13. 05. 2022
Kategorie: Cestovatelské tipy