Zajímavé informace o koronaviru. Co byste měli o hrozbě dnešní doby vědět?

Přibližně každých deset let může vzniknout nový koronavirus, který přinese epidemie. Jak koronaviry vznikly a jaké další zajímavosti o nich možná vůbec netušíte? Článek jsme připravili ve spolupráci s e-shopem, který nabízí hezké roušky s potiskem, ale také kvalitní respirátory. Na rouskoshop.cz seženete roušky pro celou rodinu i výhodná balení - respirátory 10 ks - 50 ks. Koronavirus byl poprvé izolován v roce 1937 z kuřete. V roce 1965 byl virus izolován z nosního výplachu dítěte, které mělo projevy nachlazení. Současně byl virus úspěšně přenesen na zdravých dobrovolníků, čímž se dokázala jeho škodlivost.

Jsou koronaviry běžně mezi populací?

Koronaviry způsobují každou zimu většinu nachlazení převážně u dospělých. Výskyt těchto onemocnění je nejvyšší během zimy a na jaře a mají většinou benigní průběh. Proč jsme tu pak měli epidemie končící smrtí způsobené koronavirus SARS a MERS? S koronavirem způsobujícím nachlazení dokáže člověk koexistovat. Virus SARS pravděpodobně před rokem 2002 nevyvolával onemocnění u lidí. Předpokládaným zdrojem infekce je zvířecí virus, který se stal patogenním pro člověka. Potvrzuje to skutečnost, že první nemocní byli v kontaktu se zvířaty nebo konzumovali exotickou čínskou stravu. Virus byl detekován ze stolice zvířat prodávaných na tržištích a SARS-like virus byl prokázán u himálajských cibetek a medvídky mývaly, které jsou mezi hostiteli. Primární zvířecí hostitel byl netopýr.

Jak se projevovalo SARS?

SARS bylo vysoce infekční onemocnění a způsobilo epidemii. Rozšířilo se z Číny (Kuang-tung), zaznamenalo se asi v 30 státech a onemocnělo přibližně 8 tisíc lidí, přičemž úmrtnost byla cca 10 procent. Onemocnění se projevovalo hlavně horečkou, únavou, suchým kašlem, ztíženým dýcháním a zápalem plic. Inkubační doba byla 2-14 dní. Nejčastější cestou přenosu byl blízký kontakt. Po SARS následovala epidemie koronaviru MERS. O 10 let, v letech 2012 až 2015 vznikla nová epidemie, MERS (middle east respiratory syndrome). Onemocnění se rozšířilo z arabského poloostrova a bylo zaznamenáno v 27 státech. Postižených bylo asi 2500 lidí, ale úmrtnost byla podstatně vyšší než u SARS, a to 34%. Primárním hostitelem byl opět netopýr, mezihostitelem velbloudi. Inkubační doba byla 2 až 15 dní. Projevy onemocnění byly podobně, jako při SARS, nebo horší? Klinické projevy byly hlavně horečka, bolesti hlavy, bolesti svalstva, produktivní kašel, dušnost a zápal plic s následným multiorgánovým selháním.

A jak se podařilo epidemii zastavit?

Onemocnění se podařilo zastavit přísnou karanténou.

Publikováno: 08. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Cestovatelské tipy

Autor: Barbora Malíková