Couchsurfing - ultra levné cestování

Ačkoliv Couchsurfing (kaučsurfing) vznikl již více než před 10 lety a používají ho miliony lidí z celého světa, doslechl jsem se o něm jen nedávno. Právě takovou ideu jsme totiž měli, když jsme zvědavě nakoukli v andaluských uličkách města Mijas do skromných domků a přemýšleli jsme, jak asi vypadá život domácích za malovanými okenicemi. V doslovném překladu couchsurfing znamená surfování po gaučích, reálně umožňuje přespat u někoho domácího na pohovce nebo posteli namísto ubytování v drahém hotelu. Poznávání města, ve kterém bydlíte, cestování po světě a ubytování cizích lidí u sebe, to jsou hlavní pilíře projektu.

Jak vznikl couchsurfing?

Zakladatel stránky Casey Fenton se prý po koupi levné letenky na Island rozhodl, že krajinu nepozná, pokud bude bydlet v hotelu. Chtěl poznat, jak žijí domácí, kam se chodí bavit, a jak ve skutečnosti vypadá jejich každodenní život. Napsal tedy asi stovce studentů na Islandu, zda by u někoho nemohl přespat a zda by mu neukázaly pár zajímavých míst. Díky skvělým zážitkem to zopakoval ještě několikrát, až se nakonec rozhodl, že takovýmto způsobem může existovat celosvětová komunita cestovatelů. Dnes využívá couchsurfing více než 6 milionů lidí z více než 100 tisíc míst po celém světě.

Jaké jsou největší výhody CouchSurfing?

\"Na světě máme množství přátel, kterých jsme však zatím nesetkali.\"
Toto motto CouchSurfing naznačuje, že nejde jen o peníze a možnosti cestovat levněji. Samozřejmě, výhodou zejména pro studenty je možnost přespat někde zdarma, ale cestování přes couchsurfing umožňuje poznat krajinu, zvyky a kulturu právě díky intenzivnějšímu kontaktu s domácími. Pokud máte zájem ochutnat lokální jídla, či pochopit lidi a jejich zvyky, určitě to bude složitější z luxusní pokoje hotelu či fakultativních výletů v autobuse. Setkat a poznat přátel v zahraničí, zjistit v jakých podmínkách žijí v jiných zemích, učit se cizí jazyky a tolerovat rozdílné názory a kultury je pro mnohé z nás fascinující. Pokud i neplánujete levné cestování, můžete couchsurfing využít jako hostitelé pomoci cizincům poznat krásy Slovenska. Vyplnit profil je opravdu jednoduché, můžete si nastavit preference, sami si zvolíte, kdy a koho byste chtěli ubytovat.

Bezpečnost a rizika

Samozřejmě, každá mince má dvě strany a také couchsurfing vám může přinést nepříjemné překvapení či zklamání. Vzhledem k etnické, náboženské a kulturní rozdíly je dobré zvážit, do které země se vyberete a u koho se rozhodnete přespat. Stránka couchsurfing má propracované možnosti ověřování a bezpečnosti, všechny CouchSurfing archivuje a snaží se předejít nedorozuměním tím, že lidé o sobě co nejvíce napíšou, dají si do svého profilu zájmy, fotografie, podrobné informace o posteli / pohovce, či osobní preference (lokalita, pohlaví , kuřácké / nekuřácké prostory atd.). Dokud si to však nevyzkoušíte na vlastní kůži, je dobré mít v dané lokalitě i nějaký \"plán B\" (ubytovna / hotel), kam se můžete přesunout, pokud by vám hostitel nebo podmínky jednoduše nevyhovovaly. Určitě je užitečné důkladně si přečíst profil, reference ostatních uživatelů a případně jim i napsat. I zde však platí, že vše je o lidech, a tak záleží na obou stranách, zda zažijete množství zábavy při prohlídce města a zůstanete přáteli, nebo co nejrychleji vypadnete a hostitelé po vás zeperou ložní prádlo.

Publikováno: 04. 09. 2016

Kategorie: Levná dovolená

Autor: Stephano Novotný

Tagy: couchsurfing