Dovolená v karavanu či obytném voze: Na co se připravit?

Karavaning, chcete-li dovolená v karavanu či obytném voze, se za poslední roky stává v České republice stále oblíbenějším způsobem, jak trávit čas volna. Jak takové cestování s obytňákem či s karavanem - přívěsem probíhá a na co se připravit?

Karavan vs. obytný vůz

Hodláte na dovolené většinu času setrvat v jenom místě, anebo se naopak pravidelně přesouvat? Dle toho doporučujeme volbu mezi karavanem a obytným vozem. Pro cestování z místa na místo doporučujeme spíše obytný vůz, se kterým se jezdí přeci jenom lépe, než se za autem připojeným karavanem. Stejně tak je tomu i v případě jarní nebo podzimní dovolené, kdy teploty ještě často klesají nepříjemně blízko k bodu mrazu. Modernější obytné vozy disponují lepší teplotní izolací, která vás ochrání před zamrznutím vody či obecně nedostatkem tepla v karavanu. Ať už se rozhodnete jakkoliv, nezapomeňte svou pojízdnou pevnost udržovat v perfektní kondici. Pravidelný servis karavanu jedině prospěje!

Táhnete karavan? Silnější auto oceníte

Zvlášť, pokud se chystáte vyrazit na delší výlet s kopcovitou trasou, věnujte pečlivý výběr i osobnímu vozidlu, které karavan potáhne. Obecně lze říci, že vozidla se základními motorizacemi s výkonem kolem 50, 60 kw se zejména v kopcích s tažením karavanu nevypořádávají zrovna snadno.

Vystačíte si i s řidičákem skupiny „B“

Klasický řidičský průkaz sk. „B“ vám postačí v případě, že hmotnost obytného vozu nepřekračuje 3,5 tuny a vedle místa řidiče v něm nenaleznete více než 8 míst k sezení. Pokud si chcete s „béčkovým“ řidičákem vystačit i v případě karavanu, nesmí hmotnost osobního vozidla disponujícího maximálně 8 místy k sezení přesáhnout 3,5 t, přípojné vozidlo (tj. karavan) nesmí svou hmotností převyšovat 750 kg, a součet hmotností obou vozidel nesmí překročit 3,5 t.

Kde můžu nocovat?

Přenocovat v obytném voze nebo karavanu je kdekoliv, kde to není přímo zakázané. Za předpokladu, že:
  • nebudete vypouštět odpadní vodu mimo k tomu určené výpustě,
  • nebudete svým parkováním nikomu překážet,
  • nebudete parkovat na soukromém pozemku,
  • budete dodržovat noční klid a zdržíte se hlasitých a nežádoucích projevů.
Přímo pro nocování v obytňácích a karavanech jsou potom zřizovány tzv. Stellplatzy, kde můžete za mírný poplatek (někdy i bez něj) využívat tamní infrastrukturu; připojení k elektřině, výpusť odpadní vody, čistou vodu anebo například likvidaci náplně chemického WC.

Publikováno: 28. 01. 2018 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Cestovatelské tipy

Autor: Barbora Malíková

Tagy: dovolená v karavanu