Tipy a rady, jak cestovat v karavanu a nezbláznit se

Cestování v obytném karavanu nebo obytné dodávce, která je určena více osobám na dovolenou je stále oblíbenější variantou než třeba luxus v podobě hotelového pokoje. Stále více rodin převážně s menšími dětmi si cestování takového stylu nemůže vynachválit. Jedná se zde o zejména určitou úsporu času, nejste omezováni ostatními a po finanční stránce je to asi na stejné úrovni. Zážitek je ovšem úplně jiný šálek kávy.

Jak taková dovolená probíhá?

Pokud se chystáte na svou první dovolenou třeba v zapůjčeném obytném karavanu nebo dodávce, je třeba si předem zjistit, co vás na svých cestách čeká, jak se na ni spolehlivě připravit, aby vše proběhlo tak jak má a nenastaly komplikace, které by vaši dovolenou jen zkazily. Je také důležitým prvkem pro půjčení obytného vozu pro více osob, v kterém ročním období chcete na dovolenou vyrazit. Je totiž zásadní rozdíl cestovat na dovolenou v zatepleném nebo vyhřívaném karavanu, kdy předejdete například zamrznutí vody a nebudete se třást zimou. Letní období nabízí klimatizované obytné karavany, jenž zpříjemní horké letní dny.

Cestu si musíte naplánovat

Dovolenou s obytným karavanem si musíte dobře naplánovat. Pokud je cesta jednoduchá a do kempu to máte jen 150 kilometrů, není to zase až tak důležité, ale jestliže vás čeká cesta napříč Evropou, je dobrou strategií si cestu dobře naplánovat. Ne všude vás s obytným přívěsem čeká parkovací místo, v případě, že chcete doplnit zásoby. Pokud cestujete s malými dětmi, určitě se ve vašem harmonogramu musí najít místo pro odpočinek, protáhnout svaly a bolavá záda, děti bývají neposedné a pár minut pobyt na čerstvém vzduchu všem jen prospěje. Nezapomínejte, že obytný karavan či dodávka určená pro vícečetnou skupinu,není osobní auto a řízení takového vozu bývá o něčem jiném. Půjčoven obytných vozů a karavanů je mnoho, o čemž svědčí vzrůstající popularita tohoto druhu dovolené. Konkurence je veliká a poměr ceny se odvíjí od poskytovaných služeb a kvality vozů. Proto i plán cesty je třeba trochu přizpůsobit nejen svým potřebám.

Stravování na cestách

Češi jsou známí svým slavným řízkem na cesty. Tato doba je již dávno pryč a stravovací návyky cestovatelů po světě se změnily. V případě, že cestujete například v zapůjčeném karavanu nebo obytném voze, máte vyhráno. Vezete s sebou vlastně kuchyň a v ní si spolehlivě připravíte jídlo, jaké chcete. Tento komfort oceníte zvlášť při cestování s dětmi nebo při větším počtu účastníků zájezdu. Stačí jen doplnit zásoby, vodu, popřípadě kuchařku a můžete vyrazit třeba do Alp nebo procestovat Skandinávii.

Publikováno: 18. 02. 2019

Kategorie: Cestovatelské tipy

Autor: Barbora Malíková