Do světa s cestovkou, nebo po vlastní ose?

Svět kolem nás se neskutečně rychle mění. Naši rodiče, či dokonce prarodiče bohužel cestovat kvůli režimu nemohli a tak jsou občas fascinováni, jaké neuvěřitelné možnosti dnešní doba poskytuje. Sice oni neřešili hypotéky ani stres z neustálého shonu v práci i soukromí, způsobeného mobilními telefony a internetem, na druhé straně se jim ani nesnilo o návštěvě jiných kontinentů, leteckém výletu na prodloužený víkend, nebo o koupání v moři na exotických tropických ostrovech. Proto i dovolená na vlastní pěst je možná ještě pro mnohé něco netradičního, riskantní a nebezpečné. To co před 10-15 lety znamenalo přijít do země na blind, vyřizovat ubytování v turistické kanceláři, nebo obcházení dědinek a hledání nápisů "zimmer frei" či "rooms", je dnes už úplně o něčem jiném. Dovolená na vlastní pěst už může být díky internetu naplánována do posledního detailu přímo z obývacího pokoje vašeho bytu. Samozřejmě tento druh dovolené není pro každého, má své výhody i nevýhody a proto se pokusím porovnat alespoň v rychlosti dovolenou na vlastní pěst a standardní cestování přes cestovní kancelář. A na závěr přidám tip pro zájemce o život digitálního nomáda. Dozvíte se, proč se zaregistrovat na PR Yardu.

Výběr destinace dovolené

Většina cestovních kanceláří se specializuje na několik zemí, kde nabízí vybrané hotely a předem stanovené termíny (obvykle podle charterových letů). Většinou si můžete si vybrat Tunis, Egypt, Turecko, Chorvatsko, Bulharsko, Itálie, Španělsko, Maroko, Řecko a občas se tam zatoulá i Kuba, Bali, Malé Divy, Thajsko atd, záleží na tom na jakou klientelu je cestovka zaměřena. Speciální výlety dělají exkluzivní cestovní agentury, které se specializují právě na poznávací zájezdy a cesty kolem světa, ovšem to už musíte sáhnout trošku hlouběji do kapsy. Na vlastní pěst se můžete vybrat doslova kdekoliv. Nemyslím teď nastartovat auto a projít tisíce kilometrů, samozřejmě i to se dá, ale spíše jde o výrazný pokles cen letenek příchodem nízko-rozpočtových airoliniek. Pokud se někam nelétá z Prahy, tak jistě z Brna, Prahy, Vídně nebo Budapešti. Případně se dá letět s přestupem přes Londýn, Madrid, Paříž klidně i do Austrálie, Asie, na Velikonoční ostrov či Madagaskar, dnes jsou letiště téměř všude.

Výběr termínu dovolené

Při cestovních kancelářích si lidé už tak zvykli na zlevněné last-minute nabídek, že často koupi dovolené několik měsíců předem odmítnou, protože znamená o 25-40% vyšší cenu. Navíc jsou v případě změny často vysoké storno poplatky atd. Avšak sladit dovolenou v práci s konkrétními odlety / termíny cestovek občas vyžaduje trošku štěstí a pevných nervů. Může se Vám totiž stát i to, že s koupí dovolené na last minute tak dlouho otálíte, až nezůstanou volné nabídky do destinace nebo hotelů, které by se vám líbily a tak "s nožem na krku" raději připlatíte, nebo nakonec i tak zvolíte cestu autem do Chorvatska. Při cestování na vlastní pěst je výhodou, že si můžete flexibilnější určit kdy, s jakou leteckou společností, kolik prostupů atd. Samozřejmě zde platí, že je dobré zabookovat letenky několik měsíců předem a nečekat na poslední chvíli, zejména při sezónách (léto, Vánoce ..). Vyplatí se také sledovat akce na různých stránkách (Letenky pelikan.cz), případně si nastavit upozornění na pokles ceny na určité spojení (kayak.com, skyscanner.com). Je možné nastavit si cenovou matici + - 3 dny nebo úplně flexibilní termín a zobrazí se vám ceny letenek na celé měsíce. Když například chcete jít do Portugalska na 3 noci / prodloužený víkend, rychle najdete nejvýhodnější ceny letenek.

Výběr hotelu a program dovolené

Tradiční dovolená přes cestovní kancelář je většinou o odpočinku, kterému předchází úplatek nebo slovní bitva na recepci o pokoj s výhledem na moře. Denní program jsou snídaně ležení na pláži, u bazénu, oběd, opalování se a koupání, večeře, a při all inclusive dovolených, pomezi to občerstvení či zmrzliny. Když se k tomu přidají ještě animátoři lákající na sportovní aktivity během dne, večerní show a diskotéku, často turisté ani neopouštějí hotelový komplex. V nabídce jsou většinou fakultativní výlety na atrakce v okolí, na které se dá předem přihlásit a zaplatit. Organizovaně, ve skupinkách se tak můžete někam přesunout, odkud vás zpět naloží do mikrobusu nebo autobusu a zpět do hotelu. Pro odvážnější je možnost objednat si oběd jen s polopenzí nebo snídaní a chodit přes den poznávat okolí a krajinu, najíst se v místní restauraci a ochutnat lokální speciality místo mezinárodní kuchyně (hranolky, špagety, maso na šťávě, grilovaná ryba a koláče) Pokud se rozhodnete pro dovolenou na vlastní pěst, má to význam zejména tehdy, pokud chcete vidět více než jen jedno místo, jednu pláž či jeden hotel. Je dobré pronajmout si auto, nebo předem zjistit jak jezdí autobusy / vlaky atd. Jak jsem naznačil v úvodu, přes internet se dá zařídit dnes už cokoli. Vyhledáte si nejzajímavější atrakce, ať už historické, přírodní nebo umělecké. Můžete si přečíst o nich informace, ale také komentáře jiných cestovatelů. Můžete si dokonce mnoho míst podívat přes Google Street View a zjistíte, zda se vám tam vyplatí třepat několik hodin polní cestou. Když jsme šli do Andalusie, na letišti nás už čekalo auto s plnou nádrží, které jsme si rezervovali přes internet. Za 6 dní jsme spali v 4 různých hotelích, nikam jsme nemuseli volat, vše rezervované online. Hotely se dají většinou rezervovat s možností bezplatného storna (booking.com), rozhodnout se můžete kromě lokality, fotek a ceny například i na základě recenzí hostů, které si lze filtrovat podle národnosti, věku atd. Návštěvu Alcazar de los Reyes Cristianos jsme dokonce měli měsíc předem objednanou na konkrétní termín 14:30, abychom nemuseli čekat ve frontě před pokladnami. Výhody cestovaní na vlastní pěst
  • volnost při výběru destinace, termínu, dopravy, stravy, ubytování, každodenního programu
  • rozmanitost dovolené, každý den se můžete koupat na jiné pláži, vidět mnohem více míst a nasbírat kopec zážitků
  • lépe poznáte skutečný život v dané zemi, když budete trávit více času mimo hotelového komplexu a fakultativních turistických výletů
Nevýhody cestování na vlastní pěst
  • vyžaduje trošku více energie v plánování a vyřizování samotné dovolené, na rozdíl od cestovní agentury, která většinu věcí zařídí za vás (transfer na / z letiště, ubytování a stravu, delegát na řešení problémů ...)
  • vyžaduje alespoň základní ovládání některého ze světových jazyků (ideálně angličtina ... podle lokality němčina / italština / španělština / francouzština)
  • je lepší když cestujete více, aby měl kdo pomoci v případě, že by se něco stalo (úraz, odpadnutí, nemoc, ztratíte se atd)

Jak vám s pobytem v zahraničí pomůže PR Yard?

Máte-li blog, magazín, Instagram profil, YouTube kanál nebo jiné atraktivní médium, můžete ho nabízet inzerentům prostřednictvím platformy PR Yard. Registrace je zdarma a jakožto zprostředkovatel se postará o hladký průběh transakce. Díky PR Yardu můžete pravidelně vydělávat dost peněz na to, abyste pohodlně žili v zahraničí a užívali si dovolenou třeba po celý rok. PR Yard vám stejně dobře pomůže rozběhnout podnikání. Využijete-li potenciál zkušených odborníků na tvorbu obsahu, nebudete litovat. Například z této infografiky je patrné, jak získat více objednávek v e-shopu. Jdete do toho?

Publikováno: 04. 06. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Cestovatelské tipy

Autor: Stephano Novotný

Tagy: cestování na vlastní pěst | cestování s ck