Co vás čeká když vyrazíte na Svatojakubskou cestu?

Cesta svatého Jakuba neboli Svatojakubská cesta je označení pro soubor dvanácti historických sítí, které vás dovedou až do samotného Santiaga de Compostela. Tohle město bylo podle pověstí založeno již na přelomu 4. a 5. století našeho letopočtu a je významným turistickým střediskem, nejen pro své památky. Nachází se ve španělské oblasti Galicie. Podle legendy zde bylo z vnitrozemí převezeno tělo apoštola Jakuba. Jeho hrob je umístěn v katedrále sv. Jakuba, kde jako památka na apoštola byla vybudována bazilika. Jeho ostatky chodí navštěvovat obrovské množství turistů, kteří putují i z dalekých zemí.

Turistické trasy

Turistické trasy jsou značeny moderním značením – symbol mušle hřebenatky a žlutou šipkou. Cesty skrze státy, jako Francie, Španělsko, Itálie či Německo omývají historické cesty. Přibližně 100 km od Santiaga de Compostela jsou turistické cesty specificky značené – betonový nebo kamenný patník s mušlí na keramické dlaždici, kde naleznete štítek. Zde je zapsán číselný údaj, který vám ukáže kolik ještě kilometrů či metrů zbývá do cíle.

Náročnost terénu

Co se týče náročnosti terénu, tak se ničeho obávat nemusíte, tedy pokud zrovna nechcete překonávat Pyreneje. Hravě zvládnete 20 km za den, klidně i víc. Tudíž za necelý týden byste měli dorazit do Santiaga de Compostela (trasa činí 100km). Nejoblíbenější je francouzská cesta, kdy náročnost je takřka nulová, protože celou dobu jdete po rovném asfaltovém terénu.

Jakou zvolit obuv?

Nutno připomenout, že mapu můžete klidně nechat doma – cesty jsou velmi dobře značené mušlí hřebenatkou, která vám vždy cestu ukáže. Ale vzhledem k tomu, že vás čeká 100 kilometrů terénu, který je převážně z asfaltu raději zvolte správnou obuv přizpůsobenou na delší turistické cesty. Výborné jsou například trekové boty či trekové sandály.

Publikováno: 21. 12. 2021

Kategorie: Evropa

Autor: Barbora Malíková