Plitvická jezera

Pokud toužíte vidět Plitvická jezera, jako samostatný výlet z pobřeží jsou dost vzdálená. Ze Šibeniku je to asi 220 km a ze Zadaru asi 150 km. Ze Záhřebu je to do Plitvických jezer asi 140 km, ze Splitu přes Knin 219 km a z Rijeky přes Senj 168 km. Pokud se tam tedy nechystáte přenocovat, musíte přizpůsobit příjezdovou trasu či trasu při návratu domů. Plitvická jezera jsou, ale tak nádherná, že si dostatek času určitě zaslouží. I ta nejkratší varianta prohlídkových stezek okolo nádherných jezer vám zabere tak 4 hodiny, abyste nemuseli kvaltovat a vychutnali si tu krásu. Nejdelší trasa je tak na 5 až 6 hodin. Chcete-li si alespoň trochu vychutnat zdejší jedinečnou jezerní scenérii, dejte si pak raději čas navíc. Ubytovat se můžete v hotelovém komplexu v parku Plitvice nebo v autokempu Korana, směrem na Karlovac k Záhřebu. V Rakovici asi 13 km odtud je Hotel Grabovac a kemp Borje je asi 3 km od parku v Korenici.

Kudy na Plitvická jezera

Do jezerního areálu Plitvice jsou hned dva vstupy, jeden je v dolní části Ulaz 1 – Rastovača a ve střední části je to Ulaz 2 – Hladovina. U obou je velké placené parkoviště s možností občerstvení. Dostane se vstupenkou i mapku s vyznačenými prohlídkovými trasami a s trasami místní dopravy v parku autobusem i lodí, která je zahrnuta v ceně vstupenky. V národním parku je 6 tras, od každého vstupu vedou hned 3 a jsou barevně odlišené. Park je otevřen denně, i v neděli a o svátcích, v zimně od 9 do 16 hod, na jaře a na podzim od 8 do 18 hod a v létě od 7 do 20 hod. Koupání na plitvických jezerech je přísně zakázáno.

Co můžete čekat

Národní park Plitvická jezera leží v oblasti Lika v nadmořské výšce 500 až 640 m. Čeká vás soustava 16 jezer, propojených úžasnými vodopády a kaskádami. Celková plocha je 295 km2 a hladina jezer tvoří 2 km2. Národní park byl vyhlášen roku 1949 a od roku 1979 je zapsán na seznamu světového přírodního bohatství UNESCO. Jezera obklopují zalesněné kopce masivu Velika Kapela a Plješevice. Dolní 4 jezera jsou Gavanovac, Kaludjerovac, Milanova a Novakovića Brod. Horních se 12 jezer tvoří Batinovac, Ciginovac, Galovac, Gradinsko jezero, Kozjak, Prošćansko jezero, Okrugljak, Vir, Veliki Jovinovac, Mali Jovinovac, Milino jezero a Veliki Burget.

Plitvická jezera a Veliki slap

Ve vápencové proláklině staré 8 000 let se vzhled stále mění narůstáním travertinových hrází na terasách a díky erozi travertinových bloků. K jejich vzniku přispívají i unikátní bakterie žijící v mechu i v trávě na terasách, kde bariéry narůstají asi o 3 cm za rok. Dolní jezera vznikla po zřícení stropů podzemních jeskyní a naplněním vodou. Říčka Plitvice spadá vysokým vodopádem do kaňonu pod nejníže položeným jezírkem Novakovića Brod. Jezerní soustava nevznikla v řečišti říčky, ale na blízkých řekách Bijela Rijeka a Crna Rijeka. Jakmile jejich vody splynou, spojují se teprve s říčkou Plitvicí. Konečná řeka se nazývá Korana.

Plitvická jezera

Nejvýše je Prošćansko jezero, ve výšce 639 m n. m. s rozlohou 68 ha, hladina nejnižšího Novakovića Brodu sahá do výše 503 m n. m. Největší jezero Kozjak má 81,5 ha a je i nejhlubší, má celých 46 m. Nejkrásnější vodopády jsou Sastavci vysoké 49 m. Říčka Plitvice zde dokonce padá z výšky 76 m do kaňonu. Voda v jezerech má různou barvu, počínaje smaragdově zelenou po sytě modrou. V dolní části celé soustavy je také 20 krasových jeskyň. Zajímavostí je, že tyto chorvatská jezera v zimě zamrzají a v létě má voda teplotu do 24 °C. V parku se nachází chráněné a nepřístupné lokality endemitů, jako louka s 42 druhy orchidejí anebo se 16 druhy lilií. Jsou zde i nepřístupné pralesní rezervace. V lesích žijí velké šelmy, jako medvědi, vlci a rysi. Také je zde dost vysoké a černé zvěře. Jezera jsou plná ryb a raků, lov je však přísně zakázán.

Publikováno: 04. 08. 2017

Kategorie: Evropa

Autor: Barbora Malíková

Tagy: plitvická jezera