Kam se stěhují Češi? Nejatraktivnějším krajem je kraj Středočeský

Věděli jste, že každoročně se v Česku přestěhuje kolem čtvrt milionu občanů? I když se to možná může zdát až příliš mnoho, není to tak obrovské číslo v porovnání s Dánském, Finskem nebo například s Velkou Británii, kde dochází ke stěhování daleko více. U nás, tedy v rámci krajů nebo případně do zahraničí, se Češi stěhují především za prací nebo za rodinou. Nejvíce mají tendenci stěhovat se ženy, ale také se stěhují mladé rodiny s malými dětmi. Stále samozřejmě platí, že nejvíce se stěhují lidé ve věkovém rozmezí od pětadvaceti do třiceti let. V souvislosti se stěhováním Čechů se však nabízí otázka, kam jejich kroky nejvíce směřují, kam mají namířeno nejčastěji. Obecně lze říct, že si zejména mladí lidé vybírají na základě ceny bytů, respektive podle výše nájemného.

Nejatraktivnějším krajem je kraj Středočeský

Z nedávných statistik vyplývá, že vůbec nejatraktivnějším krajem je kraj Středočeský, kam se každoročně stěhuje nejvíce lidí. Samozřejmě i Praha je velkým lákadlem, bohužel zde ceny nájmů dosahují obrovských výšin. Poměrně velkému zájmu se těší i Moravskoslezský kraj či Jihomoravský kraj. Obecně to lidi táhne především do velkých měst, která jsou synonymem příležitostí. Mezi lidmi se však najdou i ti, kteří nejsou ochotni se odstěhovat do jiných měst a kteří raději budou za danou prací denně dojíždět. Takových lidí je opravdu mnoho, především starší generace se odmítají stěhovat.

Na statistiky o stěhování mají vliv i cizinci

Je však třeba konstatovat, že na statistiky týkající se stěhování v České republice, mají samozřejmě vliv i cizinci. Nepočítají se samozřejmě turisté, ale cizinci přicházející do České republiky za prací. Co se týče národností, stěhují se k nám především Slováci, také Ukrajinci a dále taktéž Vietnamci.

Publikováno: 29. 06. 2020

Kategorie: Česká republika

Autor: Barbora Malíková