Ledový hotel Jukkasjärvi na severu Švédska

Chtěli byste přespat v ledovém království? Dnes už obrovský ledový hotel s 60 pokoji v městečku Jukkasjärvi na severu Švédska zabírá plochu neuvěřitelných 4000 m2 a je postaven z tisíců tun ledu a sněhu. Nápad na výstavbu hotelu však vznikl ještě v roce 1989 na výstavě iglú, kdy návštěvníky tak ohromila výzdoba jediné ledové pokoje, že se tam rozhodli přespat.

Ledový hotel přináší mrazivý cestovatelský zážitek, navíc unikátní, protože je postaveny místními i zahraničními umělci z ledu a sněhu každý rok znovu. Interiérové práce a detaily (okna, sloupy, stoly, židle, světla atd (pryč) se obvykle dokončí koncem ledna, jelikož se však vše na jaře roztaje, začnou ho koncem října stavět znovu. V posledních letech lidé mohou přespat na speciálně zařízených postelích překrytých sobí kožešinou v teplých spacácích, protože teplota se uvnitř pohybuje od -4 do -9 stupňů. Navíc se v hotelu začali jednat i svatby, je tam bar s ledovými sklenicemi, kino s ledovým plátnem atd.

Na oficiální stránce si můžete vybrat studené i teplé komfortní pokoje, na výběr jsou od jednodušší zařízených až po de luxe apartmány. Jeden z pokojů má instalovanou speciální vizuální techniku, která na strop promítá světla polární záře. I když se ledový hotel nachází 200 km za polárním kruhem, určitě jeho návštěva stojí za to, jen si pro jistotu cestu dobře naplánujte a na dovolenou vezměte teplé oblečení a tlusté ponožky.

Článek vznikl ve spolupráci s magazínem Ostrov inspirace.

Publikováno: 19. 01. 2023 / Aktualizováno: 04. 12. 2016

Kategorie: Evropa | Nevšední zážitky

Autor: Stephano Novotný

Tagy: jukkasarvi švédsko