Vodní turistika na Slovensku: Dejte si rafting, kayak a splavy
Obsah článku:
Co to vlastně je vodní turistika? Cestování a plavba po řekách nám umožňuje poznávat přírodu a aktivně odpočívat. I když do vodní turistiky můžeme zařadit i výletní plavby a člunkování na jezerech, zaměříme se zejména na splav řek na kajacích, kánoe nebo raftu. Rozdíl mezi kánoe a kajakem je pro mnohé často zanedbatelný. Odlišné jsou jednak v lodi, která mě jinou konstrukci a tvar, ale například i v pádlo. Na kánoe i raftu je list jen na jedné straně pádla, na kajaku má pádlo \"list\" z obou stran a proto má kajakář úplně jiné držení těla i pohyby při manévrování lodi. I když se rafting považuje za adrenalinový sport, právě masivnější nafukovací gumové čluny pomohli, že se vodní turistika rozšířila mezi širší veřejnost.
Mezi nejoblíbenější splavovala řeky na Slovensku patří Váh, Nitra, Ipeľ, Ondava, Dunajec, Orava a Hron. Oblíbené jsou i klidnější ramena Moravy a Dunaje. Mnohé společnosti nabízejí organizované výlety formou teambuildingu nebo adrenalinových zážitků. Vodní turistika je vhodná pro různé věkové kategorie a záleží zejména na řece a úseku který si zvolíte. Rodiny s dětmi preferují klidnější vodu a pobyt v přírodě, mladší páry a kolektivy aktivně adrenalinové dobrodružství. Pro profesionální sportovce a fanoušky divoké vody byly vybudovány i dva umělé vodní kanály v Liptovském Mikuláši a Čunovo (při Bratislavě). Zkušení Rafter často splavuje i liptovskou řeku Belá. I když je dobré mít splav naplánovaný předem, vždy je před cestou vhodné zkontrolovat aktuální počasí a hladinu řek.
Vah se sjíždí ve dvou oblíbených úsecích
- 14km úsek Lipovec - Strečno), splav trvá přibližně 1,5 hodiny a není vhodný pro děti (WW2 +)
- 11 km liptovský úsek Červený kout - Uhorská ves v závislosti na hladiny trvá 1,5 - 2 hodiny
Co si vzít na splav?
Sjíždí se obvykle v teplejších měsících a tak je třeba vzít si vhodné oblečení podle počasí. I když na splav netřeba brát zbytečně mnoho věcí, kromě trička, plavek, tenisek bodne i teplejší šusťáková souprava nebo tepláky na večer, krém na opalování, sluneční brýle (s gumičkou) a hygienické potřeby. Pokud nemáte zajištěné ubytování v kempu / chatě, sejde se karimatka, stan, spacák, baterka, šňůra na prádlo, sada příborů, zápalky a otvírák na konzervy. Procestovali jste už Slovensko a více lákají lepší služby v zahraničí? Vodní turistika je rozšířena i v Čechách (Vltava, Sázava, Berounka), Rakousku (Salza, Enns), Itálii (Noce), Francii (Savojské alpy), či Chorvatsku. Mě osobně nejvíce láká vodní turistika v Slovinsku.Publikováno: 04. 03. 2017
Kategorie: Evropa